پا جای پا - زمان در آخر الزمان
لینک های وب

زمان در آخر الزمان

... برخی آخر الزمان را زمان آمدن آخرین پیامبر الهی می­دانند؛ همان پیامبر خاتم که نامش پیامبر آخر الزمان، حضرت محمّد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) است؛ پس ما بیش از 1400 سال است که در آخر الزمان هستیم.

برخی دیگر آخر الزمان را زمان نزدیک به قیامت می­دانند که با تمام شدنش در صور دمیده می­شود و همگان طعم مرگ را می­ چشند؛ حتّی فرشته مامور به گرفتن جان­ها، حضرت عزرائیل علیه السلام .

برخی دیگر آخر الزمان را زمان غیبت امام زمان علیه السلام می­دانند که با علائم مختلفی و فتنه­ های گوناگونی همراه است و با آمدن امام عصر ارواحنا فداه نه تنها زمان دنیا تمام نمی­ شود؛ بلکه تازه اول دنیا و آغاز رجعت خوبان و بدان به سرای دنیاست و زمان ظلم و بیداد به سر می­آید.

هر کدام از آنها نیز برای تعریف خود از آخر الزمان شواهدی از روایات دارند.

علّت اینکه به بحث «آخر الزمان» می­پردازم؛ جرقّه­ای است که از دیدن یک روایت به ذهنم زده شد. آن روایت «خطبه بیان» امیر المومنین علیه السلام است که حضرت این خطبه ی طولانی را در بصره ، چند سال قبل از شهادتشان ایراد فرمودند و طبق نقل، آخرین خطبه ای است که حضرت آن را ایراد فرمودند و در آن خبر از حوادث آینده جهان دادند و اینکه پیامبر هزار باب از علم را به من آموخت که از هر بابش هزاران باب منشعب می­شود و به من دستور داد تا این خطبه را برای شما بیان نمایم. این خطبه را در باب «ملاحم و فتن» ذکر کرده­ اند که همان پیشگویی­ ها و فتنه­ ها می­ باشد. مطالب بسیار زیاد و شگفت انگیزی در این خطبه مطرح شده است؛ مانند بحث اوصاف قیام سفیانی ، سیّد خراسانی ، اوضاع مردم مصر، بحرین و ... و نام شهرها و افرادی که یاران امام عصر ارواحنا له الفداء در این شهرها هستند و نامهای ابدال حضرت، که بحث ویژه خودش را دارد.

یکی از جملاتی که از این خطبه چشم من را گرفت و جرقّه­ ی این نوشته را در ذهنم زد این قسمت از بیان حضرت است که پس از اینکه فرمود من پدر مهدی علیه السلام هستم که در «آخر الزمان» قیام می­ کند؛ مالک اشتر ،بازوی قوی امیر المومنین علیه السلام برخاست و پرسید این زمان کی خواهد آمد؟ حضرت فرمود: زمانی که امّت پیامبر حقّ نماز را ضایع کنند؛ پیروی از شهوات کنند؛ امانت­داری کم رنگ شود و نمازها با خصومت­ ها و درگیری­ ها و بگومگوها از مساجد برچیده می­شود و مساجد جای خودش را به مجالس غذا خوری و سور و سات می­دهد و در آن هنگام یک سال به مقدار یک ماه، یک ماه به اندازه یک هفته، یک هفته مانند یک روز و یک روز مثل یک ساعت (لحظه) است.

البتّه این قسمت از روایت مختصّ به روایات شیعه نیست بلکه در روایات اهل سنّت هم از قول پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم وارد شده است.

این جمله را دو جور تفسیر کرده اند: 1- برکت از زمان می رود و دلیل آن شیوع گناهان است که باعث می شود در بازه­های زمانی وسیع کارهای اندکی صورت بگیرد و چه بسا انسان ها دچار روزمرگی و بیهودگی شوند و از زمان ها بهره ای نبرند یا بهره ی اندکی نصیب آنها شود.

2- بر عکس تفسیر بالا ، در آخر الزمان به دلیل پیشرفت­های علمی به قول معروف «راه هزار ساله یک شبه طی می­شود» و با اینکه عمرها کوتاه تر از عمر امّت­های پیامبران گذشته است؛ شاهدش عمر 2500 ساله حضرت نوح و موارد فراوان دیگر؛ و عمر کوتاه پیامبر آخر الزمان (63 سال ) و امّت اوست؛ ولی تحوّلات بزرگ تر و بیشتری به دست آنان رقم می خورد؛ شب قدری خداوند به امّت پیامبر آخر الزمان داده است که معادل 80 و اندی سال است و امّت او می توانند با این شب و قدر دانستن آن اندوخته های فراوانی به دست آورند که چه بسا امّت های پیشین با وجود عمرهای طولانی از آنها محروم بوده اند. پس طول عمر کم شده است ولی کیفیّت آن بالا رفته است. شاید زمان همان کسانی باشد که خداوند سوره اخلاص و آیات آخر سوره حشر را برای آنان نازل کرده است که از فهم و درک بالایی برخوردارند.

شاید از همین زاویه نگاه و تفسیر دوّم بتوان روایتی را که می فرماید: خداوند متعال امر ظهور حضرت مهدی علیه السلام را در یک شب اصلاح و آماده می کند». را متوجّه شد که زمان سرعت و تکنولوژی است و شتاب آن مافوق تصوّر است و در آخر الزمان حوادث با شتاب و پشت سر هم واقع می شوند تا به ظهور موعود آسمانی بشر ختم می شود و گلستان دنیا آغاز می شود.

به هر حال؛ احتمال دارد که عبارت های: «چقدر زمان زود می­گذرد، قبلا در یک روز بیشتر کار انجام می دادیم و عباراتی مانند اینها» را بتوان با این روایات پیوند داده و وجهی برای آن دست و پا نمود.

واقعا آخر الزمان ، آخرِ زمان است.
طبقه بندی: معارف دینی، 
برچسب ها: آخر الزمان، زمان، شتاب،  

تاریخ : جمعه 23 تیر 1391 | 08:07 ق.ظ | نویسنده : میثم صفری | نظرات


  • paper | ایکس باکس | خرید بک لینک فالو
  • خرید آگهی رپرتاژ | ایران بلاگ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات