پا جای پا - "دریغا! ای دریغا!"
لینک های وب

"دریغا! ای دریغا!"


جوان امروز چقدر حضرت امام را می‌شناسد؟ این شاید مهمترین سؤالی است كه این روزها باید ذهن ما را به خود مشغول كند. جوان‌هایی كه امروز از آب و گل درآمده‌اند و به زودی سكان هدایت كشور را به دست می‌گیرند، در خوشبینانه‌ترین وضع، یا در سال رحلت حضرت امام به دنیا آمده‌اند یا اینكه در آن روزهای پرغم، فقط چند سال داشتند. تصور آنها از آن مرد بزرگ همه‌اش خلاصه می‌شود در تصاویر به شدت اندكی كه بر صفحه تلویزیون دیده‌اند یا كتاب‌های محدودی كه در این باره نوشته شده و غالبا با فضای ذهنی یك جوان فاصله‌های نجومی دارد. جوان امروزی نه سختی‌های آغازین انقلاب را دیده و نه خرداد بهت‌انگیز 68 را درك كرده. نه آوای جانسوز «دریغا! ای دریغا! ای دریغا! - خدایی سایه‌ای رفت از سر ما . . .» را به یاد دارد و نه در فضای خاكی و وهم‌انگیز مصلای تهران، بر سر و سینه زده و حیران،‌ به دنبال ماشین حامل پیكر دویده . . . منصفانه كه بنگریم، گرد و خاك مصلای تهران در روزهای میانی خرداد 68 خیلی‌ها را بیمه كرد و در راه آرمان‌های انقلاب ‌ثابت‌قدم نگه‌داشت. گرمای بیابان‌های اطراف بهشت زهرا(س) در آن سال‌های اولینِ رحلت امام هم همین خاصیت را داشت. اما جوان امروزی هیچ‌كدام از این‌ها را تجربه نكرده یا در نهایت، خاطرات كم‌رنگی از آن‌ها به یاد دارد. حس و حال آن فضای روحانی كه دیگر تكرار نمی‌شود اما معرفت باقی‌مانده از آن دوران را به راحتی می‌توان به آیندگان، نسل به نسل، منتقل كرد. حالا كه چند سالی است تلویزیون هم دستی به آرشیو برده و تصاویر بكر آن روزها را از پستوهایش خارج كرده، فرصت مغتنمی است برای خلوت كردن با جوانان و صحبت كردن از آن خرداد گرم . . . . چه دعاها و مناجات‌ها كه به آسمان رفت تا حال پیر جماران خوب شود و چه اشك‌ها كه بارید و چه قلب‌ها كه با صدای «حیاتی» حیاتشان متوقف شد! چه بچه‌هایی كه برای امتحان آن روزشان آماده می‌شدند و اشكهایشان،‌ خطوط كتاب و دفترشان را برهم‌ریخت. و چه گام‌هایی كه به سوی جماران رفت و خاك زیلو‌های حسینیه را توتیای چشم كرد. خرداد هر سال غم‌بارتر از سال قبل است و داغ دوری آن مقتدا دل‌های فرزندانش را در تمام دنیا بیشتر می‌سوزاند؛ اما خمینی زنده است،‌ تا اسلام زنده است . . . . بیداری امروز كشورهای اسلامی، خون تازه تفكرات خمینی كبیر است كه بعداز 22سال بر پیكر بیروح جهان اسلام دمیده شده و قلب زنده این پیكر، رهبر فرزانه و مقتدری است كه همواره فاصله‌اش را با تفكرات استاد و مرادش، به زیر صفر سوق داده است. حال با این فضا و موقعیت،‌ مسئولیت پدران و مادران ما كه با گوشت و پوستشان لمس كرده‌اند كه بر فرزندان خمینی چه گذشت و او در دهه اول انقلاب چگونه با طوفان‌های سهمگین روبهرو شد و كشتی انقلاب را به سلامت پیش‌برد،‌ سنگین‌تر است. وظیفه‌ای برای گفت‌وگو با كودكان و نوزادان آن روز و جوانان برومند امروز. گفتوگویی صمیمی كه غرور اسلامی و ایرانی را در جان آن‌ها زنده كند و تا ابد قدردان مردان مردی باشند كه با هدایت آن اسطوره،‌ تاریخ ایران و جهان را تغییر دادند. و تعطیلات پیشِرو بهترین فرصت برای این همكلامی‌ها و همدلی‌هاست . . . .

میثم رشیدی مهرآبادی

دانلود دریغا ای دریغا ای دریغا

 

پی نوشت:

محمد حسنین هیکل نویسنده مشهور مصری در کتاب معروف خود تحت عنوان " مدافع آیت الله" یعنی «توپخانه‌های آیت‌الله»، پیرامون شخصیت حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران چنین می گوید:

" او - امام خمینی- همچون گلوله ای بود که از قرن هفتم میلادی (صدر اسلام) شلیک شده بود و بر قلب قرن بیستم نشسته بود. گویی شخصیتی از شخصیت های آزمون بزرگ صدر اسلام ( فتنه الکبری ) با معجزه ای به دنیا بازگشته تا پس از پیروزی امویان و به خون غلتیدن شهیدان اهل بیت ( علیهم السلام ) سپاه علی را رهبری کند. "
طبقه بندی: ولایت فقیه،  مناسبت ها، 
برچسب ها: رحلت امام خمینی،  

تاریخ : یکشنبه 14 خرداد 1391 | 07:52 ب.ظ | نویسنده : میثم صفری | نظرات


  • paper | ایکس باکس | خرید بک لینک فالو
  • خرید آگهی رپرتاژ | ایران بلاگ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات