پا جای پا - از نگاهی دیگر!
لینک های وب

از نگاهی دیگر!

   

    أَنِّی أَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطِّینِ كَهَیْئَةِ الطَّیْرِ فَأَنْفُخُ فیهِ فَیَكُونُ طَیْراً بِإِذْنِ اللَّه ‏(آل عمران/49)

    وَ إِذْ تَخْلُقُ مِنَ الطِّینِ كَهَیْئَةِ الطَّیْرِ بِإِذْنی‏ فَتَنْفُخُ فیها فَتَكُونُ طَیْراً بِإِذْنی‏ ( مائده/110)در دو آیه کریمه بالا  به معجزات حضرت عیسی علیه السلام اشاره شده است ؛ از جمله:شفای نابینای مادرزاد و مبتلای به پیسی(صلوات فراموش نشود.)، زنده نمودن مردگان، خبر دادن به بنی اسرائیل از خوردنی­ها و مواد ذخیره شده در خانه آنان.از جمله معجزاتی که در این آیات بدان اشاره شده است درست کردن شکل پرنده از گِل و دمیدن در آن و به پرواز درآمدن آن پرنده به اذن پروردگار می­باشد. سؤال این است که این پرنده که حضرت عیسی علیه السلام خالق آن بود ؛ نامش چیست؟ برای پیدا نمودن نام این پرنده باید به سراغ عِدل قرآن و ثِقل اکبر ،که اهل بیت پیامبر علیهم السلام هستند رفت و جواب را از آنان جویا شد.عالم عارف میرزا مهدی مشهدی (ره) از بزرگان قرن دوازدهم نویسنده تفسیر گرانسنگ«کنز الدقائق و بحر الغرائب»- که یک تفسیر روایی است -  در ذیل آیه 49 سوره آل عمران روایتی را از کتاب خصال شیخ صدوق (ره) ( ج1ص323) از قول امام حسین – علیه السلام- نقل نموده است که حضرت فرمود:روزی حضرت علی علیه السلام در مسجد جامع کوفه نشسته بودند که در این هنگام فردی از اهالی شام برخاست و سوالاتی را از امیر المومنین علیه السلام پرسید ؛ از جمله سوالاتی که پرسید این بود :« به من خبر دهید از شش موجودی که هیچ گاه در رَحِم رشد نیافته­اند. حضرت فرمود:حضرت آدم علیه السلام ، حوّاء – علیها السلام- ، قوچ –ی که فدیه حضرت اسماعیل علیه السلام شد-، عصای حضرت موسی علیه السلام که به اژدها تبدیل شد، ناقه­ی حضرت صالح علیه السلام و خفّاشی که حضرت عیسی بن مریم آن را درست نمود و به اذن خداوند متعال به پرواز در آمد.» بله! آن پرنده خفّاش یا همان شب پره خودمان است.همان پرنده­ای که امیر المومنین علیه السلام در خطبه 155 نهج البلاغه آن را به زیبایی هر چه تمامتر توصیف نموده است :«... براى آنها از گوشتهاشان بالهائى قرار داد ، تا هر وقت كه نیازمند به پریدن شدند ، با آن بالهاى گوشتین بپرند ، تو گوئى بالهاشان همچون پرّه هاى گوش ( انسان ) است ، كه بى پر و استخوان است ... بالهای آنها نه نازك اند تا پاره شوند ، و نه ستبر و سنگین  ( تا آنها را از پرواز باز دارد )...» .


نکته نغز

نکته­ای را یکی از اساتید از این آیات استفاده فرمودند که برای خودم خیلی جالب بود . ایشان می ­فرمودند که وقتی یکی از افراد بشر- حتّی انسان کاملی مانند حضرت عیسی علیه السلام- کاری را هر چند با اذن خداوند انجام دهد ؛ کار متفاوت و عجیب و غریبی از کار در می آید.خفّاش با آنکه پرنده است ؛ ولی مانند دیگر پرندگان تخم گذار نیست بلکه مانند حیوانات بچّه زاست ، به بچّه ­اش شیر می ­دهد، دندان دارد، در شبانه روز فقط دو ساعت کار می­کند ؛ یک ساعت پس از غروب آفتاب و یک ساعت پس از طلوع فجر قبل از آنکه آفتاب  پدیدار شود ، مانند انسان می ­خندد و دهها خصوصیت عجیب و غریب دیگر ؛ همان اوصافی که وقتی کافران از بنی اسرائیل آن را مشاهده نمودند گفتند: این، چیزی جز سحری آشکار نیست.

نتیجه اخلاقی

یا أَیُّهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ إِلَى اللَّهِ وَ اللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمید(فاطر/15)

اى مردم، شما به خدا نیازمندید، و خداست كه بى ‏نیازِ ستوده است.
طبقه بندی: تفسیر،  قرآن،  پیامبران، 
برچسب ها: انسان کامل، معجزه،  

تاریخ : دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 | 11:17 ب.ظ | نویسنده : میثم صفری | نظرات


  • paper | ایکس باکس | خرید بک لینک فالو
  • خرید آگهی رپرتاژ | ایران بلاگ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic