پا جای پا - به بهانه سالگشت شهادت سیّد مرتضی آوینی (ره)
لینک های وب

به بهانه سالگشت شهادت سیّد مرتضی آوینی (ره)

 

عجب از ما، واماندگان زمین گیر که در جستجوی شهدا به قبرستان‌ها می‌رویم؛ مرده آن است که نصیبی از حیات طیبه شهدا ندارد و اگر چنین است از ما مرده‌تر کیست؟

پندار ما این است که ما مانده ایم و شهدا رفته اند، اما حقیقت آن است که زمان ما را برده است.

جاذبه خاک، تن را به پایین می کشد و جاذبه آسمان، روح را به بالا و انسان در حیرت میان این دو جاذبه، راه خود را به سوی حق باز می شناسد. 

عقل معاش می گوید که شب هنگام خفتن است، اما عشق می گوید که بیدار باش. در راه خدا بیدار باش تا روح تو چون شعاعی از نور به شمس وجود حق اتصال یابد. عقل معاش می گوید که شب هنگام خفتن است اما عقل معاد می گوید که همه‌ی چشم ها در ظلمات محشر، در آن هنگامه‌ی فزع اکبر، از هول قیامت گریانند، مگر چشمی که در راه خدا بیدار مانده و از خوف او گریسته باشد. عقل معاش می گوید که شب هنگام خفتن است، اما عشق می گوید چگونه می توان خفت، وقتی که جهان ظلمتکده ی کفرآبادی است که در آن، احکام حق مورد غفلت است...

خلاف آنچه بسیاری می پندارند، اخرین مقاتله ما - به مثابه سپاه عدالت - نه با دموكراسی غرب كه با اسلام آمریكایی است ، كه اسلام آمریكایی از خود آمریكا دیر پاتر است . اگر چه این یكی نیز و لو "هزار ماه " باشد به یك "شب قدر " فرو خواهد ریخت و حق پرستان و مستضعفان وراث زمین خواهند شد

هر انسانی را لیلة القدری هست که در آن ناگزیر از انتخاب می شود . حر را نیز شب قدری اینچنین پیش آمد ... عمربن سعد را نیز ...من و تو را هم پیش خواهد آمد .                                  

خاك محتاج زمستان است تا پذیرای بهار شود و جان محتاج صوم است تا روح به ابتذال ربیع واصل شود تا خورشید عشق از افق جان طلوع كند و نسیم لطف بوزد و درخت دل به شكوفه بنشیند و این بهار درون است.

هر شهیدی کربلایی دارد، خاک آن کربلا تشنه اوست و زمان انتظار می کشد تا پای آن شهید بدان کربلا برسد و آنگاه خون شهید جاذبه خاک را خواهد شکست و ظلمت را خواهد درید و معبری از نور خواهد گشود و روحش را از آن به سفری خواهد برد که برای پیمودن آن هیچ راهی به جز شهادت وجود ندارد.

جملاتی از شهید آوینی درباره هنر و هنرمند

هنر امروز حدیث نفس است و هنرمندان گرفتار خودشان.

هنر آن گاه حقیقتاً آزاد می شود که غایتش وصول به حق باشد؛ هنر برای وصول به حق.

تعهد هنرمند باید از باطن چشمه سار هنر او بیرون بجوشد، نه آنکه از بیرون چون لعابی نازک از رنگ بر هنر او بنشیند.

غلیان درد است که باید پیمانه ی وقت هنرمند را پر کند و سرریز شود در هنر او.

هنر عین پیام و تعهد است و انتزاع این دو از یکدیگر و انکار نسبتی که مابینشان وجود دارد از اصل بی معناست و محال.

-
هنر در اصل و ذات خویش عین حکمت و معرفت و تفکر است.

حقیقت هنر عین تعهد است و اصلاً معنی ندارد که ما نخست این دو را مستقل از یکدیگر فرض کنیم و بعد بنشینیم و مجادله کنیم که اصلاً هنر تعهد و میثاق می پذیرد یا نه.

هنر عطری است که باید مشام جان زیباپسند طالبان جمال حق را معطر کند.

دل نوشته شهید آوینی پس از دیدار با مقام معظم رهبری

دعوت به آیین آوینی‌خوانی

ویژه نامه شهادت سید مرتضی آوینی

انفجار اطلاعات / به قلم شهید سید مرتضی آوینی

پی نوشت

واقعا چقدر امروزه جای شهید آوینی و تفکّر متعهّدانه او در بین جامعه هنری ما و سینماگران خالی است . چه چیزهایی برای برخی فیلمسازان پر ادّعای سینمای ما و بازیگران بازی خورده ارزش شده و حاضرند برای کسب آن حتّی از هویّت انسانی و دینی و وطنی خود به راحتی دست بشویند .
طبقه بندی: مناسبت ها،  شهدا، 
برچسب ها: آوینی، سیّد شهیدان اهل قلم،  

تاریخ : یکشنبه 20 فروردین 1391 | 02:51 ب.ظ | نویسنده : میثم صفری | نظرات


  • paper | ایکس باکس | خرید بک لینک فالو
  • خرید آگهی رپرتاژ | ایران بلاگ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic